22 maja miał miejsce dzień Bitcoinowej Pizzy. Minęła ósma już rocznica słynnego zakupu pizzy za bitcoiny. Doszło do niego 22 maja 2010 roku pomiędzy dwoma użytkownikami forum dyskusyjnego –BitcoinTalk.org. Przedmiotem transakcji były dwie pizze z papryką, cebulą, pieczarkami, pomidorami i pepperoni. Wartość transakcji to 10 000 BTC. Cena za 10.000 bitcoinów wahała się wtedy w granicach 50-60zł. Po dzisiejszym kursie, 10,000 bitcoinów kosztuję 300 mln zł.

Bitcoin stworzony został w 2009 roku. Tak więc o ile teraz można nazwać go jeszcze dzieckiem, o tyle w 2010 roku był zwyczajnie w wieku niemowlęcym. Wartość wszystkich 10 000 bitcoinów wykorzystanych w transakcji wynosiła ówcześnie zaledwie kilka dolarów…

„Nie było to tak, ażeby bitcoiny miały wtedy jakąkolwiek wartość, zatem pomysł przehandlowania ich za pizze wydawał się niesamowicie atrakcyjny. Nikt nie wiedział, że to stanie się tak wielkie.” – mówił w 2013 w wywiadzie dla The New York Times, Laszlo Hanyecz, jeden z uczestników sławetnej transakcji.”

Niewątpliwe jest to najdroższa pizza w historii ludzkości. Biorąc pod uwagę, że obecnie nie ma żadnego problemu z zakupem pizzy za bitcoiny np. na pyszne.pl, może się okazać, że niejeden użytkownik przejadł już swoje wymarzone Ferrari, które mógłby kupić za kilka lat.